Každý módna maniačka rada nakupuje, stajluje a samozrejme, hodnotí – tých, ktorí sa obliekajú dobre no v prvom rade tých, ktorí sa (podľa nej) obliekať nevedia. Ak však chceš módu kritizovať, musíš sa v nej vyznať! Prinášame vám – milovníčkam oblečenia, topánok a doplnkov, TOP 8 filmov, ktoré by ste určite mali vidieť. Dozviete sa v nich mnoho informácií o súčasných módnych trendoch ale aj o histórii či zákulisí tohto multimiliónového priemyslu.

TOP 8 filmov, ktoré by mala povinne vidieť každá módna závisláčka:

1. Septembrové číslo (2009)

V hlavnej úlohe sa v tomto dokumente predstaví neúprosná šéfredaktorka Anna Wintour, ktorá je povestná ikona Amerického Vogue. Americký magazín Vogue je pre módny svet ako Biblia a September je ako „január v móde“, a preto je jesenné vydanie Vogue tým najdôležitejším. V dokumente nahliadnete do zákulisia magazínu a uvidíte, koľko práce sa skrýva za jedným Septembrovým vydaním.

2. Diabol nosí Pradu (2006)

Postavy a scenár vo filme sa nápadne podobajú na realitu v Amerického magazínu Vogue. Podobnosť však nie je náhodná a je pravda, že námet na film bol práve zo zákulisia najznámejšieho Amerického magazínu. Diabol nosí Pradu je skvelá oddychovka a zároveň pastva pre oči. V hlavnej úlohe zahrá Meryl Streep nekompromisnú šéfku, ktorá zamestná novú asistentku a tak sa zo šedej myšky pomaly stane bohyňa a pravá ruka pre šéfredaktorku.

3. Dior a ja (2014)

Keď sa do kresla umeleckého riaditeľa dostal Raf Simons, čakala ho veľká výzva – na vytvorenie úspešnej novej kolekcie mal len 8 týždňov. Autentický film o snahe cieľavedomého človeka je dôkazom toho, že tvrdá kolektívna práca prinesie zaslúžené ovocie. Film bol mnoho krát oceňovaný a podľa kritikov sa údajne jedná “o najrealistickejší film o móde, aký bol doteraz natočený.”

4. Coco Chanel (2009)

Dnes je meno Chanel známe ako jedna z prestížnych značiek, avšak mladá Coco sa vypracovala medzi špičku módnych návrhárov z úplného dna. V autobografickom filme uvidíte príbeh ikony, ktorá stojí za zrodom „malých čiernych“ a obrovského impéria, ktoré nesie jej meno. Coco, vlastným menom Gabrielle, bola v móde rebelkou. Ako prvá totiž zaradila nohavice medzi bežné súčasti ženského šatníka, pridala do ženskej módy mužské prvky a my sme jej dnes vďační na to, že môžeme pohodlne nosiť to, čo kedysi patrilo len mužom.

5. Yves Saint Laurent (2014)

Opäť autobiografický film o tom ako vznikla značka, ktorá nesie meno po šikovnom človeku, z ktorého sa zrodila dizajnérska legenda. Saint Laurent bol jeden z najtalentovanejších módnych návrhárov sveta. I keď boli jeho nápady provokatívne a výstredné, on sám bol nevyrovnaný a plachý. O francúzskom módnom géniovi boli natočené dva veľmi podobné filmy. Ak vás zaujme tento z dielne Belgičanov, môžete pozrieť aj ďalšiu verziu jeho života vo Francúzskom filme s názvom Saint Laurent.

6. Scatter My Ashes at Bergdorf’s (2013)

Ak nemá dizajnér oblečenie v obchodnom dome Berfdorf Goodman, jeho veci nemajú budúcnosť a on neznamená nič. Práve preto je snom každého z nich mať svoju kolekciu v jednej sekcii tejto “módnej vily”. Názov filmu sa dá voľne preložiť ako „Rozsypte môj popol u Bergdorfa“ a to si každý úspešný dizajnér praje. Obchodný dom Bergdorf Goodman je totiž vo svete módy prestížnou výkladnou skriňou. Ak by móda mala dom, tu by bola jej adresa.

Zdroj: pastemagazine.com, teenvogue.com Foto: Youtube, Instagram