INZERCIA| Ak si vravíte, že veď stačí sledovať technický popis hodiniek a dozviete sa všetko o ich vodotesnosti, nemusí to tak byť vždy. Na trhu je obrovské množstvo náramkových hodiniek a pri každých z nich svieti číslo a nejaká tá skratka. Každý z týchto popiskov sa inak číta a znamená niečo iné, čo v konečnom dôsledku môže spôsobovať chaos.

 

Keď vodotesný neznamená vodotesný

Ako to už vo svete reklamy býva, nie všetko, čo je napísané, je vždy pravda. Ak teda pri hodinkách uvidíte slovko „vodotesné“ (alebo v angličtine waterproof), nemusí to tak naozaj byť. Dokonca aj najdrahšie a z pohľadu predajcu najlepšie hodinky na potápanie nie sú nikdy 100 % vodotesné. Ale marketing je marketing a čo zákon neprikazuje, to je povolené. Hodinky sa takto teda dajú označovať veselo ďalej.

Presnejšie je teda hodinky označiť ako vodeodolné (alebo v angličtine water resistant). Obe označenia podliehajú normám pre výrobky ISO. V prípade vodotesných je to norma ISO 6425 a v prípade vodeodolných zase ISO 2281. V rámci oboch noriem sa na hodinkách testujú rôzne súčasti, ako odolnosť voči hĺbke, striedaniu teplôt, tlaku vody a vzduchu a v niektorých prípadoch sa dokonca špeciálne hodinky testujú aj na odolnosť voči slanej vode.

Aké hodinky si kúpiť, ak ste často pod vodou?

Vo všeobecnosti platí, že každá 1 atmosféra sa rovná 10 metrom hĺbky. Na hodinkách pritom často nájdete označenie 3 ATM. Jednoduchou násobilkou by teda mali vydržať až 30-metrovú hĺbku. Chyba! Hodinky sú zvyčajne testované v laboratórnych podmienkach, aké vo voľnom prostredí takmer nikdy nenastanú. Hodinky sú ovplyvňované množstvom faktorov, na ktoré už v laboratóriách nemyslia (alebo nechcú myslieť).

Hodinky s 3 ATM teda používajte viac-menej iba na mierne aktivity, ako napr. umývanie auta. Kúpať sa odporúčame rozhodne až s hodinkami s 5 a viac atmosférami a do sveta potápania sa ponorte až s hodinkami s 10 ATM. Predídete poškodeniam, strate záruky a v konečnom dôsledku aj minutiu ďalších peňazí z vášho rozpočtu.

Keď water resistant nestačí

Označenie water proof, ktoré sme spomínali na začiatku článku, znamená, že takto označené hodinky sú vhodné nanajvýš tak na cestu upršaným lesom alebo na umývanie rúk. Rozhodne si ich neberte do sprchy ani do vane, a už vonkoncom nie do bazéna. Vaše milované hodinky by sa totiž mohli stať obeťou.

Do vody sa najlepšie hodia elektronické hodinky, ktorých tlačidlá sú aj pri stlačení nepriechodné. Horšie je to s mechanickými, kde zvykne byť korunka špeciálne uspôsobená na použitie vo vode. Vo všeobecnosti ale platí, že hodinky by ste vo vode príliš nemali používať, aby ste sa vyhli akýmkoľvek problémom. Platí to aj pre potápačské hodinky. Moderné potápačské obleky a teda prístroje obsahujú množstvo funkcií, ktoré tie hodinkové pohodlne suplujú.

Pozor na slanú vodu

Slaná voda patrí k častým agresívnym ohrozovateľom hodiniek. Po dlhšom pobyte na dovolenke si svoje hodinky radšej zbehnite dať prezrieť k vášmu hodinárovi, ktorý vám povie, či sú v bezpečí. Soľ vie totiž narobiť svoje s čímkoľvek, do čoho sa „namočí“.

Pozor si však dávajte aj na rýchlu a častú zmenu teploty. Ak ste si do hotelového wellness vzali svoje hodinky, rozhodne ich neťahajte do sauny a potom do studeného bazéna. Náramkové hodinky takýmto prístupom veľmi trpia a v konečnom dôsledku si to odnesiete vy pri opravách v servise.

Pravidelný servis je základ

Hodinky si každé tri roky dajte skontrolovať u hodinára. Ten môže vymeniť tesnenie a hodinky dokáže, ak má daný prístroj, aj opätovne skontrolovať na vodeodolnosť. Hodinky chráňte aj pred otrasmi a pádmi.

Ako ste sa práve mohli dočítať, použitie hodiniek pod vodou nepatrí k najjednoduchším veciam na svete. Ak však viete, ako na to, mali by ste byť „v suchu“ ☺.

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here